Proč není výpočet čisté mzdy pro hokejisty? Ani na MS v hokeji, ani v extralize nejsou zaměstnanci

Ceska-stridacka.JPG
foto: Milan Fencl
28. 5. 2019

Většina lidí, kteří dnes vydělávají, jsou klasickými zaměstnanci. To znamená, že mají pracovní smlouvu a na jejím základě dostávají od svého zaměstnavatele peníze. Kdo chce zjistit, kolik přesně dostane, ten využije speciálních kalkulaček.

Hned za zaměstnanci je skupina živnostníků neboli osob samostatně výdělečně činných. Věděli jste, že do této skupiny patří i hokejisté, nebo jiní sportovci? Co to pro ně znamená?

Výpočet čisté mzdy pro hokejisty není. A už vůbec ne pro ty, co hrají na MS v hokeji

Klasický zaměstnanec obvykle zná svůj hrubý příjem. Ten mu poslouží k tomu, aby mohl provést jednoduchý výpočet čisté mzdy a tak mohl zjistit, kolik dostane na účet, nebo na ruku. A jak je to u hokejistů? Když jde o ty, kteří hrají na MS v hokeji, tak úplně jinak. Zde se totiž hraje zdarma. Jde o jakousi čest a možnost reprezentovat národní tým. Podívejme se proto na hokejovou extraligu, kde už hráči peníze dostávají. Smlouvy sice s klubem mají, ale vedeni nejsou jako zaměstnanci, nýbrž jako OSVČ. Z toho jim samozřejmě plynou i určité povinnosti.

Jaká je čistá mzda hokejistů? Může být pokaždé jiná

V případě zaměstnanců jsou pevně dané odvody, po jejichž odečtení je spočítána přesná suma. Tedy čistá mzda, kterou dostanou. U hokejistů je to trochu jinak. Ti dostávají domluvenou sumu a z ní musí následně odvádět jak daň z příjmu, tak i sociální a zdravotní pojištění. To se mění jak v průběhu let, tak i s ohledem na samotnou sumu, která je jim vyplácena. Proto se jejich skutečný čistý příjem může průběžně měnit. Zajímavým kladem pro hokejisty je to, že mohou využívat takzvaný daňový paušál a odečítat si náklady procentuální formou. V minulosti bylo toto téma velmi diskutované ve fotbale, kde David Lafata využíval paušál, který mu finanční úřad nechtěl uznat. A jak to dopadlo? Soud rozhodl v jeho prospěch. A i když je fotbal na rozdíl od hokeje sportem zcela jiným, v souvislosti s vyplácením odměn jsou zde pravidla stejná.

Sdílej článek na Facebooku
Sázejte chytře! Uplatněte bonusy ZDARMA!
za registraci náročnost další bonusy náročnost bonus na zkoušku minimální vklad
1000 Kč nízká až 3 000 Kč nízká 500 Kč 200 Kč
500 Kč střední až 50 000 Kč nízká - 200 Kč
200 Kč střední až 2 000 Kč nízká - 200 Kč
Návod, jak efektivně sázet a získat KREDIT ZDARMA od sázkových kanceláří!
Chytré sázení! Uplatněte bonusy ZDARMA!
za registraci další bonusy minimální vklad
1000 Kč až 3 000 Kč 200 Kč
500 Kč až 50 000 Kč 200 Kč
200 Kč až 2 000 Kč 200 Kč
až 12 000 Kč 100 Kč