Trenéři národního týmu na Mistrovství světa v hokeji za posledních 19 let

Vítězství české reprezentace na Turnaji století v Naganu stvořilo mnoho hráčských legend a také jednu trenérskou. Tento fenomenální úspěch katapultoval Ivana Hlinku na pozici nejslavnějšího trenéra národního týmu v novodobé historii českého hokeje.

Zlaté medaile z Nagana výrazně posílili i pozici Hlinkových asistentů Slavomíra Lenera, který působí u reprezentace jako manažer a šéftrenér i v současné době, a Vladimíra Martince. Jak si na MS v hokeji 2017 povede současný reprezentační trenér Josef Jandač se dozvíme již brzy. A má rozhodně na co navazovat.
Vláda Ivana Hlinky (1998 – 2004)
Ivan Hlinka vedl reprezentaci i po úspěšné olympiádě. Když se poté stal v únoru 2000 jako první Evropan v historii hlavním koučem týmu NHL (Pittsburgh Penguins), jeho pozici převzal jeho asistent, další vynikající hokejista Josef Augusta, který tým trénoval až do sezony 2002/2003 kdy jeho pozici převzal Slavomír Lener. Před ním stála v roce 2004 i výzva v podobě domácího Mistrovství světa v hokeji. Smolná čtvrtfinálová prohra se Spojenými státy zničila sen o domácím úspěchu. Pro další sezonu se měl k národnímu týmu vrátit Ivan Hlinka, který však na začátku sezóny tragicky zahynul a pro sezónu 2004/2005 se tak poprvé v pozici hlavního kouče objevil Vladimír Růžička.
Vladimír Růžička nebo Alois Hadamczik? (2004 – 2014)
Počínaje sezónou 2004/2005 nastalo období, ve kterém měla hokejová reprezentace pouze dva trenéry – Vladimíra Růžičku či Aloise Hadamczika. Každý z nich měl své příznivce a jejich pravidelné střídání na pozici hlavního kouče rozdělilo fanoušky na dva tábory, stejně jako se stalo předmětem mnoha ironických komentářů. Růžička vedl mužstvo letech 2004 – 2005, 2008 – 2010 a naposledy v období 2013 – 2015. Alois Hadamczik potom koučoval v letech 2005 – 2008 a 2010 – 2013.
Nová doba (2015 – 2017)
Před začátkem sezóny 2015/2016 vyslyšel Český svaz ledního hokeje volání fanoušků a zvolil na pozici vůdce národního týmu respektovaného Vladimíra Vůjtka. Smlouvu měl však na jedinou sezónu a nikdo se netajil tím, že počínaje Světovým pohárem v 2016 mužstvo převezme Josef Jandač. Právě jeho a jeho tým čeká v květnu Mistrovství světa v hokeji 2017.
